₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
₺368,45 KDV Dahil
₺638,00 KDV Dahil
1

İş Ayakkabıları 

 

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında, birçok sektörde koruyucu ekipmanlar kullanılır. Sektörel bazda bakıldığında saha personellerinin hemen hepsi, iş ayakkabısı giymelidir. Özellikle inşaat, kimya, elektrik-elektronik sektörleri, çeşitli risk faktörlerini barındıran alanlarda faaliyet gösterir. Haliyle personellerin sağlığını güvence altına almak, ihtiyaçtan ziyade zorunluluk arz eder. 

 

İş ayakkabıları, farklı sektörlere göre üretiliyor olsa da ortak bir standarda sahiptir. Sahip oldukları özellikler; antistatik, şok emici topuk ve kaymaz taban faktörleridir. Suya dayanıklılığı, burun yapıları, üretim malzemeleri ise bu ayakkabıları birbirinden ayıran özellikleridir. 

 

İş Ayakkabısı Çeşitleri Nelerdir? 

 

İş güvenliği ayakkabısı; S1, S2 ve S3 şeklinde sınıflandırılır. Örneğin, inşaat ayakkabısı nispeten daha koruyucu donanımlara sahiptir. Çalışma ortamının risk düzeyi, ayakkabıların çeşitlenmesinde temel etkendir. İş ayakkabısı çeşitleri ve özelliklerini, aşağıdaki başlıklar üzerinden inceleyebilirsiniz. 

 

S1 Standardı 

 

S1 iş ayakkabısı, uluslararası geçerliliği olan standartlar kapsamında üretilir. Genel özellikleri şu şekildedir: 

 

•    200 joule seviyesinde darbeye dayanıklıdır. 
•    Kompozit burun tasarımlarına sahiptir. 
•    Kaymaz tabanlıdır. 
•    Kuru ortamlarda kullanıma uygundur. 
•    Asit gibi eritici maddelere karşı dayanıklılık gösterir. 

 

Değişmeyen özellikleri bunlar olsa da her S1 iş ayakkabısının aynı olmadığı bilinmelidir. Örneğin, bazı iş ayakkabıları ağır olduğu için tercih edilmez. Personellerin ayakkabıyı rahatlıkla kullanabilmesi için üretildiği malzemeye mutlaka bakılmalıdır. Süet iş ayakkabısı, nispeten daha ergonomik yapıya sahiptir ve ağırlık hissi yaratmaz. Hijyenik olması, temizliğinin ve bakımının daha kolay yapılması gibi avantajları da söz konusudur. 

 

S2 Standardı 

 

Bu standartlar, S1 ayakkabılarına kıyasla çok daha dayanıklı ekipmanları ortaya çıkarmıştır. S2 iş ayakkabısı, neredeyse gelebilecek her türlü darbeye karşı dayanıklıdır. Özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür: 

 

•    Hem suya hem yağa karşı direnç gösterir.
•    Şok emici topuğa sahiptir. 
•    200 joule seviyesine kadar darbeye dayanıklı olduğu bilinir. 
•    Antistatik özelliğe sahip olduğu için elektriğe karşı koruma sağladığı da ifade edilebilir. Ağır sanayi başta olmak üzere birçok sektörde kullanıma uygunluğuyla dikkat çekmektedir.

 

S3 Standardı

 

İş çizmesi veya ayakkabıların S standartları, büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. S3 standardına sahip ürünler de antistatik, şok emici topuk, kaymaz taban gibi ortak özellikleri barındırır. Diğer iki ayakkabıdan farkı ise enerji emiliminin 110 newton seviyesine kadar çıkabilmesidir. Darbelere karşı son derece dayanıklı olduğu bilinen ürünler, hemen her sektörde tercih edilebilir. 

 

Sembollere Göre İş Ayakkabısı Çeşitleri 

 

İş ayakkabılarında genel geçer faktörler, S standartlarıdır ve genellikle S1, S2, S3 etiketlerini görürsünüz. Bununla birlikte bazı semboller, ayakkabının barındırdığı diğer koruyucu özelliklere dair bilgi verir. Aşağıda, sembolleri ve ne anlama geldiklerini görebilirsiniz: 

 

 

 

Sembol

Özellik

P

1100 kg geçirgenlik direnci/çelik ara taban özelliği

C

100 kiloOhm elektrik direnci / iletkenlik

HI

Yüksek sıcaklıklara karşı izolasyon

A

0.1 – 1000 megaOhm arası elektrik direnci / Antistatik

CI

Yüksek soğuğa karşı izolasyon

ESD

Elektrostatik boşalım özelliği

HRO

300 dereceye kadar ısıya dirençli taban

WRU

Suya dayanıklı yüzey

E

Enerji abzorbsiyonu (topuk bölgesinde)

 

 

 

Bu semboller ve ifade ettiği özellikler, tüm iş ayakkabıları için geçerlidir. Bu nedenle hangi ayakkabı çeşidine ihtiyacınız olduğunu, sembolleri inceleyerek daha net bir şekilde görebilirsiniz. 

 

İş güvenliği, ihmal edilmemesi gereken en önemli noktadır. Gerek işletme sahipleri gerek personeller, sağlığını güvence altına almak için doğru tercihler yapmalı, koruyucu ekipmanları mutlaka kullanmalıdır. Tedarik Adam Online Nalbur olarak her ihtiyaca yönelik ve hemen her sektörde tercih edilebilecek iş ayakkabılarını satışa sunuyoruz. 

 

İş Ayakkabısı Fiyatları Nelerdir? 

 

İş ayakkabısı fiyatları; standartları, üretim malzemesi ve marka faktörlerine göre değişiklik gösterir. Genel itibariyle pahalı olmayan ürünler, kategorilerimizde ortalama 200-300 TL arasında satışa sunulmaktadır. Bütçenize uygun seçenekler sunduğumuz gibi kalite standartlarından ödün vermeyen markaları bünyemizde barındırıyoruz. Fakat fiyat skalasının birçok etkene göre değişiklik gösterdiğini bilmelisiniz. 

 

İş Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

 

Koruyucu ekipman seçimlerinde iş ayakkabısı standartlarına dair bilgi sahibi olmak, dikkat edilmesi gereken ilk etkendir. Bununla birlikte alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gerekenleri aşağıdaki maddelerde görebilirsiniz: 

 

•    Malzeme Kalitesi: Standart özellikleri aynı olsa da ayakkabıların üretim malzemeleri, büyük ölçüde farklılık gösterir. Malzemenin hafif ve konforlu olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, uzun süre kullanılan ayakkabı, mantar ve diğer ayak sağlığı problemlerine yol açabilir. 

 

•    Burun Modeli: Ayakkabı burnu, parmakları doğrudan etkileyen faktörlerden olduğu için göz önünde bulundurulmalıdır. Burnu çok dar olan ürünler, parmakları sıkıştırarak tırnak batması gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. 

 

•    Çalışma Ortamı: Ortamın ısısı, barındırdığı riskli maddeler, su olup olmaması gibi detayların tamamı çok önemlidir. Seçimler, sektöre göre yapılmalı, personelin çalışma saatleri içerisinde zarar görebileceği her etken dikkate alınmalıdır. 

 

Koruyucu ekipman seçimlerinde, her ortama dayanıklılık gösteren ürünleri tercih etmek doğru değildir. Taban özelliği, sadece çalışma ortamına uygun olmalıdır. Örneğin, çelik ara tabanlı ayakkabılar yüksek koruma özelliğiyle öne çıkar. Fakat personelin maruz kalmayacağı risklere karşı koruyan ekipmanlar, ağırlıklarından dolayı rahatsız eder. Bu nedenle önceliğiniz çalışma ortamının gereksinimlerini karşılayan özellikleri esas almak olmalıdır. 

 

Sıkça Sorulan Sorular 

 

İş Ayakkabısı Neden Giyilir? 

 

Çalışma saatlerinde karşılaşılabilecek her türlü risk faktörüne karşı koruma sağlaması için giyilir. 

 

İş Ayakkabısı Kaç Ay Kullanılır? 

 

Ortalama 6 ay kullanılması gerekmektedir ve işletmeler, her 6 ayda bir kez personellerine iş ayakkabısı dağıtmalıdır. 

 

İş Ayakkabısı Neden Kokar?

 

Genellikle kalitesiz malzemelerden üretilen ayakkabılarda, terleme olması halinde koku ortaya çıkar. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR