Akü Şarj Cihazı

Akü şarj cihazı, otomobil bataryanızın enerji seviyesini doldurmak için kullanabileceğiniz işlevsel bir alettir. Özellikle kış aylarında sürekli durma ve çalıştırma şeklinde sık sık yapılan kısa yolculuklar; ısıtıcının, farların, ısıtmalı camların ve sileceklerin daha fazla aktif olmasına neden olur. Bu durum ise akünüzün daha fazla yorulması ve enerji kaybetmesi anlamına gelir. 
Alternatörün geri koyabileceğinden daha fazla akım çekildiği için marş motorunda yeterli güç kalmaz ve pil bitmiş olur. Bu noktada da nispeten ucuz ancak değerli bir malzeme olan akü şarj cihazı elinizde mevcutsa bataryanın tükenmesini önleyebilirsiniz.

Akü Şarj Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Akü şarj aletleri elektriği bataryanın akımına uygun bir hale çevirerek kolay bir şekilde şarj olmasını sağlayan araçlardır. İçerisinde redresör ve transformatör bulundurur. Bunlar alternatif akımın basitçe doğru akıma çevrilmesi için gerekli bileşenlerdir. Bu noktada aynı işlevi gören ancak farklı şekillerde kullanım imkanı sunan çeşitli cihazlar ortaya çıkmıştır. Hepsinin temel amacı elektriği iletmek olsa da koşullara göre kullanışlılığı değişkendir. Sayfamızda bulabileceğiniz akü şarj makinesi çeşitlerini aşağıda görebilirsiniz:

 • 12-24 Volt 620 Watt: 12v akü şarj aleti kullanımı 2,8 ve 16 Amper değerlerine tekabül ederken, 24v olan 80 ampere kadar çıkar. Şarj cihaz çıkışının yüksek olması da hızlı dolum imkanı sağlar. 8 ila 225 amper saat kapasiteye sahip akü için uygundur.
 • 6-12 Volt 60 Watt: 60 Watt güç kullanımına sahip 6 voltluk bir cihaz 2 amper akım sağlar. Bu da 20 ila 140 Ah arasında bir akü kapasitesine yeterli olacaktır. Aynı şekilde 12 voltluk elektrikli akü şarj cihazı da 4 amper akımıyla aynı değerler kapsamında işlev gösterir.
 • 12-24 Volt 110 Watt: 110’luk güç kullanımıyla hızlı dolum imkanı veren 12 volt cihaz, 9 amper ile 25 ila 135 amper saat arasındaki akü kapasitesi için yeterli gelir. Aynı zamanda 24 voltluk alet de 15 amper ile daha verimli takviye sağlar.
 • 6-12 Volt 130 Watt: 130 watt güç akışı sağlayan bu cihazın 6 voltluk özelliği 7A akım verir. 12v ise 15 amper verim sağlayarak 40 ila 105 Ah olan akü kapasitesine yeterli olur.

Akü şarj aleti, akünüzün bitmesi durumunda oldukça yardımcı olan ve yola devam etmenizi sağlayan fonksiyonel bir üründür. İster kısa ister uzun yolculuklarda taşınabilir akü şarj cihazı kullanarak seyahatlerinizde bu tür bir problemle karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Tedarik Adam’da bu elektrikli el aletleri için ihtiyaçlarınıza uygun farklı seçenekleri bulabilirsiniz.

Akü Şarj Cihazı Fiyatları Nelerdir?

Akü doldurma cihazı seyahatlerinizde yaşayabileceğiniz akü tükenme sorununa karşı önlem olarak sahip olmanız gereken işlevsel bir alettir. Tedarik edilerek araç içerisinde ya da evde muhafaza edebilir, yolculuk sırasında yanınıza alarak olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Ortalama olarak akü şarj aleti fiyatları 1.100 ile 3.200 TL arasındadır. Ürünlerin fiyatlarını belirleyen genel faktörler ise şu şekilde sıralanır:

 • Üretim sırasında kullanılan malzemeler
 • Malzemelerin dayanıklılığı
 • Aletin güvenliği
 • Cihazın kullanım ömrü
 • Üretim yapan markalar
 • Cihaz modelleri
 • Amper değerleri

Akü şarj cihazı fiyatları çeşitli etkenler kapsamında şekillenir. Bunları göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanız batarya sağlığı için önemlidir. Nitekim gereğinden fazla ya da az değerlere sahip şekilde alınan cihazlar ve kalitesiz ürünler akü dolum işlemi sırasında yeterli potansiyeli sağlamadığı gibi çeşitli sorunlara yol açacaktır. Tedarik Adam Online Nalbur aracılığıyla otomobiliniz için uyumlu akü şarj cihazını bulabilir, hemen sipariş edebilirsiniz.

Akü Şarj Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Akü şarj cihazı alırken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli faktörler mevcuttur. Satın alma işlemini bu doğrultuda gerçekleştirmek hem bütçenize hem de amacınıza uygun olanı seçmeniz noktasında önemlidir. Aşağıda yer alan maddelere göz atarak ihtiyacınız olan ürünü daha kolay belirleyebilir, daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz:

 • Akünün Türü: Şarj cihazı alırken aracınızın hangi alet için uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu noktada motosiklet için daha düşük, araba akü şarj cihazı içinse daha yüksek ampere ihtiyacınız vardır.
 • Akünün Amperi: Amper, akünün kapasitesini belirtir. Mevcut akünüzün amperini öğrenerek kısa bir hesaplamayla ihtiyacınız olan cihazı bulabilirsiniz.
 • Volt Değeri: Şarj işleminin yapılabilmesi için hem araba hem de şarj aletinin volt değerlenin uyuşması gerekir. Örneğin 12 voltluk bir batarya için 12 volt akü şarj cihazı almalısınız.
 • Şarj Cihazının Gücü: Şarj cihazının gücü gereksinim duyduğunuz aleti almak için oldukça önemlidir. Nitekim kural olarak servis aküleri %10 ila %20 şeklinde baz alınarak kapasite hesaplaması yapılır. Dolayısıyla akünüz 200 amper saat civarında bir değere sahipse 20 ila 40 arasında bir şarj cihazı almanız yeterli olur.
 • Şarj Cihazının Çıkış Sayısı: Asgari düzeyde hem marş hem de servis akülerini doldurabilecek cihazların çift çıkışlı olması tavsiye edilir.
 • Su Geçirmezlik Derecesi: Bulunduğunuz lokasyona göre bu unsur cihazın kullanım ömrünün uzaması açısından önemlidir.
 • Sıcak Ortamlarda Çalışabilme Özelliği: Kalitesi düşük olan şarj aletleri, sıcak havalarda genellikle kapasitesini düşürür. Performans düşüklüğü sebebiyle de dolum işleminin süresi uzar. Seçim yaparken bu unsuru da göz önünde bulundurulması gerekir.
 • Markası: Markaların itibar sahibi olması ürünün kalitesini gösteren en önemli faktördür. Dolayısıyla tanınmış ve saygın firmaları tercih etmeniz performansı yüksek bir ürün almak için gereklidir.

Akü gibi elektrikli bir cihaz üzerinde işlem yapmak istiyorsanız hem sağlık açısından olası riskleri en aza indirmek hem de bütçenizi gözetmek için her türlü potansiyeli ve opsiyonu düşünmeniz şarttır. Yukarıda yer alan maddeler kapsamında daha sağlıklı kararlar verebilir, kategorilerimiz içerisinde bulunan oto akü şarj cihazı seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Akü Uzun Süre Şarjda Kalırsa Ne Olur?

Teknolojik gelişmeler şarj cihazlarının dolum noktasında durdurulması üzerine tasarlanmış olsa da bazı aletlerde bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla patlama riski, elektrot hasarı, aşırı dolum ve deşarj olma gibi durumlar sebebiyle uzun süre şarjda kalmamalıdır.

Boş Akü Kaç Saatte Şarj Olur?

Aküler normal hızda şarj edilirken çoğunlukla 2 ila 3 amper civarlarında dolum yapar. Bu sebeple de akünün dolması 8-10 saat kadar sürebilir. Hızlı dolum işleminde bu süre 4-5 saate kısaltılabilir.

Boşalan Akü Tamamen Dolar mı?

Tamamen boşalan aküyü herhangi bir takviye yapmadan doldurmak mümkün değildir. Dolayısıyla yol alarak dolum yapamazsınız. Ancak şarj cihazları ya da yetkili bir servise giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR