Kaynak Makinesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaynak Makinesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaynak Makinesi

 

Kaynak makinesi, yüzeyleri eriterek iki veya daha fazla metal parçasını birleştirme amacıyla kullanılan bir araçtır. Birleştirilecek olan metal parçalarını yüzeyleri erime noktasına kadar ısıtılır ve daha sonra bu makine ile kaynaştırılarak birleştirilir. Gaz metal ark kaynağı, özlü ark kaynağı, gaz tungsten ark kaynağı ve korumalı metal ark kaynağı gibi birçok farklı çeşidi mevcuttur. 

Kaynak makineleri genellikle güç kaynağı, kaynak tabancası veya torç, çeşitli kablolar ve aksesuarlardan oluşur. Bu makinelerde kullanılan güç kaynağı, kaynak elektrodu veya teli ile iş parçası arasından bir ark oluşturmak için gerekli elektrik enerjisini sağlamaya yarar. Kaynak tabancası ise torç arkı veya kaynak telini iş parçasına yönlendirir. 

Özellikle metal ve termoplastik malzemeleri birleştirmek amacıyla kaynak makineleri kullanılmaktadır. İmalat amacıyla kullanılan bu cihaz, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu makinenin ana prensibi ısı ve basıncı ayrı ayrı veya her ikisini birlikte kullanarak birleştirme yapmasıdır. 

Kaynak makinesi genellikle metal ya da termoplastik materyalleri füzyon yolu ile bir araya getirmek amacıyla kullanılmaktadır.  Bu cihaæz tipik olarak çalışma parçalarının kaynak yapılacak olan kısmını eritir ve bu kısma dolgu malzemesi ekler. Daha sonra ek yer soğutulur ve böylece sertleşme sağlanır.

 

Kaynak Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

 

Her biri kendine özgü işlevi bulunan birkaç kaynak makinesi çeşidi vardır.  Modeller isimlendirilirken kaynak makinasının görevini yapma şekli, makinanın gücü, kullanım alanı ve daha birkaç kriter göz önünde bulundurulur. Bunlardan ilki, kaynak yapılırken malzemelerin nasıl birleştirildiğine göre en çeşitli olanıdır. Bu teknikler; 

•    Elektrik ark, 
•    Elektrik direnç, 
•    Katı hal kaynakları, 
•    Oksi-asetilen,
•    Enerji ışındır. 

Elektrik ark kaynağını kullanan makineler tarafından kaynak elektrodu ile kaynak yapılan malzeme arasında bir elektrik arkı üretilir. Elektrik arkının ürettiği yoğun ısının sonucu olarak metaller erir ve kaynaşır. Bu cihazlar ayrıca elektronik kaynak makineleri olarak da adlandırılır. 

Gazaltı kaynağı yönteminde ise yüksek ısıdan faydalanılır. Ayrıca kaynak yapılan bölgede koruyucu bir atmosfer sağlamak için farklı soy gazlar kullanılmaktadır. Bu koruyucu tabakaya ihtiyaç duyulur çünkü kaynak alanının etrafındaki hava kaynak işleminin bütünlüğüne zarar verebilir. 

Bazı gaz metal ark kaynağı ekipmanlarının adı da bu işlemden ve kullandığı soy gazdan türetilmiştir. Bu kaynak tekniğinde enerji aktarımı için bir elektrot kullanılır. Bazı makinelerde bu elektrot erimez, ancak diğerlerinde eriyerek kaynak için gerekli metali üretir. Bazı cihazlarda, eriyen elektrot tel şeklini alır. "Tel kaynak makinesi" terimi, elektrot kullanmak yerine teli eriten ekipmanı da ifade eder.

Oksi-asetilen kaynak işleminde, aşırı yüksek ısı üretmek için asetilen ve oksijen yakılır ve kabaca 3100°C sıcaklıkta kaynak alevi üretilir. Bu işlemde birçok oksijen kaynak makinesi türü kullanılmaktadır. Elektrik ark kaynağı ile karşılaştırıldığında, oksi-asetilen kaynağı daha az yoğun güç üretir. Sonuç olarak, kaynak sırasında soğutma daha yavaştır. Bu yaklaşım, ani sıcaklık kayması olmadığı için özellikle yüksek alaşımlı çeliklerin kaynağı için çok uygundur.

 

İnverter Kaynak Makinesi 

 

İnverter kaynak makinesi kolay taşınabilir olma özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu cihaz daha az elektrik harcaması ve maliyetinin daha ucuz olması ile sıklıkla tercih edilir. İnverter kaynak makinesi doğru akım sistemi ile çalışmasından ötürü daha düşük akım şiddetlerinde dahi güçlü perfomans gösterebilmektedir. Aynı zamanda çanta kaynak makinesi olarak da geçen bu cihaz, profesyonel iş gücü sağlar. 

 

Elektrik Kaynak Makinesi

 

Elektrik kaynak makinesi çok farklı bir işletim sistemi kullanır. Bu teknikte birleştirilecek metallerin üzerinden akım geçirilir. Metallerin bu akıma karşı gösterdikleri direnç sonucu sıcaklıkları artar. Akım akışı daha yoğun hale geldiğinde, belirli bir erime noktasına ulaşana kadar sıcaklık da onunla birlikte yükselir. Akımın kesilmesiyle erimiş metaller soğumaya başlar ve kaynama işlemi başlar. Elektrik direnç kaynağı tekniğinin etkinliği ve düşük kirliliği onu öne çıkarır. Bu elektriksel direnç yaklaşımı tipik olarak füzyon kaynak makinelerinde kullanılır.

 

Kaynak Makinesi Fiyatları Nelerdir?

 

Kaynak makinesi fiyatları cihazların çeşitliliğine göre farklılık gösterir. Birçok farklı makine mevcut olmakla birlikte her bir makinenin kullanım amacı farklı olabilir. Fiyatlar ise bu amaçlara ve modellere göre geniş bir aralığa yayılır. 
Küçük kaynak makinelerinin fiyatlandırması da müşteriler için nispeten uygun seçenekler sunmaktadır. Yapılan işin büyüklüğüne göre daha gelişmiş ve güçlü makinelere ihtiyaç duyulabilir. Sağladıkları kapasiteye göre makinelerin maliyetleri artacaktır. Bir elektronik kaynak makinesinin maliyeti, küçük ölçekli projeler için en uygun maliyetli çözümlerden endüstriyel kullanımlar için yapılan oksijen kaynak makinelerinin maliyeti gibi daha büyük tutarlara kadar değişebilir.

 

Kaynak Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Kaynak makinesi seçiminde uygulama alanı ve kaynağa tabi tutulacak malzemeler dikkate alınmalıdır. En iyi kararı vermek için makinenin ağırlığı ve boyutu, amper değerleri, kullanılan elektrot tipi, güç tasarrufu ve yüksüz voltaj gibi hususları da dikkate almak önemlidir.

Kaynak makinelerinin yüksek sıcaklıklar üretmek için çok fazla elektrik kullanabilecekleri göz önüne alındığında, güç tasarrufu önlemleri maliyet tasarrufu ve çevresel sürdürülebilirlik için çok önemlidir. Bu konuda PFC makine çeşitleri çığır açan bir çözüm sunmaktadır. Makine, PFC'ye sahip olduğunda reaktif güç kullanmayarak çok tasarruf sağlayabilir, ancak bu özelliği yoksa elektrik tüketimi fazla olacaktır. Bu doğrultuda enerji tasarrufu sağlayan kaynak makinelerinin tercih edilmesi önemlidir. 

 

İhtiyacınız olan Elektrikli El Aletleri için kategori sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

 

En İyi Kaynak Makinesi Kaç Amper Olmalıdır?

 

Kaynak makinelerinin elektrik ark kaynağı yapabilmesi için gerekli değerler bulunur. Bu doğrultuda gerilimin en az 25 ila 55 volt, şiddetinin ise maksimum 10 ila 600 amper olması gerekmektedir. 

 

Inverter Kaynak Nedir?

 

Inverter kaynak cihazları farklı tip modelleri olan cihazlara denmektedir. Kullandıkları elektrik akımının gücüne göre farklı çeşitlerde inverter kaynak cihazı bulunur. 

 

Kaç Çeşit Kaynak Makinesi Vardır?

 

Elektrik ark kaynağı, gazaltı kaynağı, elektrik direnç kaynağı başta olmak üzere 6-7 çeşit kaynak makinesi çeşidi bulunur. 

 

 

Etiketler: Elektrikli El Aletleri
Kasım 22, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR